Wszystko o słupkach do siatki

Słupki ogrodzeniowe  do siatki ogrodzeniowej jakie wybrać..

Aby dokonać najlepszego wyboru trzeba jak zawsze się zastanowić: robimy ogrodzenie z siatki tymczasowo, czy docelowo i nie będziemy już go zmieniać.Rozwiązanie tymczasowe umożliwia wybranie tańszych materiałów – bo niby po co inwestować.? Aby mieć dobre słupki na lata , zapraszam do czytania.

Jakie mamy możliwości…

Ogólnie dostępne słupki do siatki ogrodzeniowej wykonane są najczęściej z rury stalowej o różnej średnicy i grubości ścianki. Najbardziej popularne średnice to:

  • fi 38 mm
  • fi 42 mm
  • fi 48 mm
  • fi 60 mm

Można też spotkać inne średnice , raczej większe od fi 60 mm , ale według mnie będą  za solidne wobec czego powinny być juz stosowane gdzie indziej. Jeżeli przekrój okrągły słupka nam nie odpowiada możemy kupić sobie słupki kwadratowe lub prostokątne, tu z kolei wybór jest taki :

  • Przekrój kwadratowy 40 mm x 40 mm
  • Przekrój kwadratowy 50 mm x 50 mm
  • Przekrój kwadratowy 60 mm x 60 mm
  • Przekrój prostokątny 60 mm x 40 mm

Słupki z profila kwadratowego i prostokątnego będą mocniejsze od rury ale też droższe, z prozaicznego powodu: więcej stali, płacisz więcej.

Czy grubość ścianki jest ważna…

Prawdę mówiąc ma kolosalne znaczenie, im ścianka grubsza tym solidniejszy mamy produkt. Kiedyś kiedy w sklepach nic nie było, stal w naszym kraju była tania i stosowano grube, masywne elementy stalowe.Dziś ceny są dużo wyższe, wobec czego producenci oszczędzają na czym się da, aby zaoferować produkt finalny np. w postaci słupka ogrodzeniowego w jak najlepszej cenie. O ile zmieniając średnicę danego profila czy rury, klient jest w stanie szybko wychwycić różnicę i odróżnić słupek lichy od solidnego. Dlatego wytwórca manipuluje właśnie grubością ścianki, którą już gorzej wychwycić dla niewprawionego oka. Najbardziej popularne ścianki słupków ogrodzeniowych to:

  • 1,5 mm grubości
  • 2 mm grubości
  • 2,5 mm grubości , 2,8 mm grubości – dotyczy głównie rur stalowych
  • 3 mm grubości.

Który wybrać.. jak napisałem na wstępie jak najgrubszy, ale wiadomo to niesie za sobą spory ubytek w kieszeni. Kiedy musimy iść na kompromis, kupmy min. 2 mm ściankę, zapewnia ona względną sztywność słupka oraz  straszliwie nie nadwyręża budżetu.Raczej nie kupujmy słupków z ścianką 1,5 mm , a już wystrzegajmy się takich które zrobione są z cieńszej blachy np. 1,2 mm. Takie oto wyroby spotkać można w marketach budowlanych jako okazję cenową. Taki wyrób trzeba nazwać po imieniu : szmelc który nadaje się jedynie np. do budowy latawców. Słupek ze ścianki 1,5 mm kupiłbym jedynie przy odpowiednim zabezpieczeniu antykorozyjnym ale o tym póżniej.

Jaką wysokość słupka…

Jeżeli mamy ten problem odpowiedzmy sobie na pytania: Jaką wysokość siatki chcę założyć oraz czy będę miał pod siatką podmurówkę. To da nam już wyznacznik długości jaki długi musi być słupek. Powinniśmy starać się aby nasz słupek sięgał min. połowy głębokości dołka w którym chcemy go zabetonować, a sam dołek powinien być głęboki na 80-100 cm. Według tej zasady poniżej podaję  kilka typowych minimalnych długości słupków do siatek.

Siatka jaką mamySama siatka bez murkaSiatka z murkiem typowym np. 20, 25 cm wysokości
Wysokość siatki 125 cm1,7m2m
Wysokość siatki 150 cm2m2,3m
Wysokość siatki 175 cm2,3m2,5m

Ochrona antykorozyjna , właśnie jaka…?

Najtańsze słupki są najgorzej zabezpieczone przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego ot, prawo ekonomi. Wyróżniamy następujące zabezpieczenia antykorozyjne które posegregowałem w kolejności od najsłabszego do najlepszego.Ktoś może się, nie zgodzić z tym opisem i ma do tego prawo, są to moje rozważania w tym temacie.Oczywiście nie będę za bardzo wchodził w szczegóły bo to temat rzeka.. Zakładam ,że kupujemy farby, usługi cynkowania itp. na odpowiednio dobrym poziomie wykonanych wg. odpowiednich norm, technologi itd.

Sposób zabezpieczenia antykorozyjnegoMożliwość wykonania w własnym domowym zakresie
miniowanie pędzlem lub natryskiemtak
miniowanie zanurzeniowetak
miniowanie + malowanie farbą nawierzchniowątak
cynkowanie galwanicznenei - zakład galwanizerski
cynkowanie galwaniczne + malowanie farbą do ocynku.tak/nie - zakład galwanizerski + własny czas
malowanie proszkowe stali podkładem cynkowym i farbą proszkowąnie - malarnia proszkowa
cynkowanie galwaniczne + malowanie proszkowe / powlekanie plastykiemnie -zakład galwanizerski + malarnia proszkowa
cynkowanie ogniowe metodą zanurzeniowąnie-cynkownia
cynkowanie ogniowe + malowanie farbą do ocynkunie/tak - cynkowania + własny czas
cynkowanie ogniowe + malowanie proszkowe / powlekanie plastykiem.nie - cynkownia + malarnia proszkowa

Nie są to wszystkie metody zabezpieczania antykorozyjnego , ale te które najczęściej wybierają producenci słupków do ogrodzeń. Wybierzemy takie na jakie nas stać, ja wybrałbym cynkowanie ogniowe+ malowanie farbą do ocynku bo daje najlepsze efekty antykorozyjne w stosunku do zainwestowanych pieniędzy. Podkreślam słowo antykorozyjne ,bo efekty estetyczne są tylko zadowalające.Nic nie może równać się z gładką i twardą powłoką po malowaniu proszkowym ale nie to dla mnie jest najważniejsze w przypadku słupka ogrodzeniowego.

Dlaczego dokonałem takiego podziału metod zabezpieczania antykorozyjnego?:

  • Miniowanie zanurzeniowe dociera tam gdzie nie sięga żaden z pędzli. malujemy powierzchnie zamknięte również od środka to jego przewaga nad malowaniem natryskiem czy pędzlem.
  • Cynkowanie galwaniczne jest dużo gorsze od cynkowania ogniowego to dwie różne metody zabezpieczania antykorozyjnego.Wspólną po części mają tylko nazwę którą jakże dobrze potrafią operować sprzedawcy gdy natrafią na niewtajemniczonego klienta.
  • Malarnia proszkowa pomaluje nam wszystko pięknie ,ale również z zewnątrz, środek jeżeli jest nie ocynkowany będzie korodował choćby od skraplającej się w środku wody np. gdy poranne słonko ogrzewa nasz zimny po nocy słupek ogrodzeniowy.

Przelotki do drutu czy spawane nakrętki…

Słupki do siatki muszą być wyposażone w uchwyty do drutu które będą trzymać tzw. druty napinające.Tu do wyboru mamy słupki z przelotkami z tworzywa mrozoodpornego oraz spawane do słupków nakrętki ,najczęściej M8 lub M10. Co wybrać.? Jeżeli nie sugerujemy się estetyką, wybierzmy nakrętki to sprawdzone rozwiązanie stosowane od kilkudziesięciu lat nic trwalszego nie ma. Jeżeli jesteśmy estetami to pozostają nam tylko przelotki , są one mocowane do słupka za pomocą wkręta samowiercącego lub haczyka który działa jak typowy kołek rozporowy do betonu. Z doświadczenia wiem ,że ten rodzaj montażu drutu jest wątpliwy, lubi to wyłazić ze słupka i uważam stosowanie tych nowoczesnych wynalazków jako ostateczność. Dla mnie to wyrób dla majsterkowiczów którzy mogą w ten sposób złożyć  ogrodzenie od podstaw nie oglądając spawarki.Takie samo zdanie mam o wszystkich systemowych obejmach i innych pierdółkach których użycie wymaga zakup określonego systemu ogrodzeniowego. Mistrzem wg. mnie w tej dziedzinie jest firma Betafence która prawie wszystko robi na złączkach, do których trzeba użyć dedykowanych zaciskarek, grzebieni itp. Skutek jest taki ,że zamontować to mogą tylko brygady autoryzowane przez producenta , wyposażone w cały ten arsenał narzędzi. Niby to dobre , bo każdą prace najlepiej wykona profesjonalista, ale my mieszkamy w Polsce gdzie dużą część robót wykonuje się systemem gospodarczym z prostej przyczyny- brak pieniędzy.

Gdzie spotkamy słupki z nakrętkami – w tych tańszych miniowanych i ocynkowanych ogniowo. Warto zwrócić uwagę czy dany słupek miał dospawane nakrętki przed cynkowaniem, zdarza się spotkać słupki z nakrętkami spawanymi do ocynkowanej rury. Nie kupujcie takiego słupka !. Spawarka wypali cały ocynk koło nakrętki i nie pomoże tu na długo żaden cudowny cynk w sprayu.

Jakie daszki..

Zwieńczeniem naszego słupka jest daszek . Może być on stalowy lub plastykowy i przybierać rozmaite kształty. Pierwszego na pewno nikt nam nie ukradnie, bo jest przyspawany.Jest droższy od tego z tworzywa ,wadą jego jest to,że gdy kupujemy słupek ocynkowany ogniowo to zaraz tuż pod daszkiem znajdzie się otwór odpowietrzający umożliwiający utopienie naszego słupka w kąpieli cynkowej. Między innymi z tego powodu daszki z tworzywa są stosowane najczęściej. Daszki plastykowe podzieliłbym na takie które wciskamy do środka np. rury      ( wewnętrzne ) oraz takie które obejmują słupek ( zewnętrzne ).

Ja wybrałbym daszek zewnętrzny jest bardziej szczelny, woda na pewno nie wleje nam się do słupka. Ważne jest również to ,że taki daszek zakrywa cięcie słupka na określoną długość, miejsce to najczęściej pozbawione jest warstwy ochronnej np. cynku i koroduje szybciej.

Podsumowanie…

Ten artykuł powinien ułatwić wszystkim zainteresowanym zakup elementów do ogrodzenia. Aby cieszyć się nim przez długi okres czasu.Temat wydaje się błahy ,ale prawda jest taka, że większość sprzedawców nie wie nic o tym co sprzedaje lub świadomie z premedytacją oszukują klientów. Nie dajmy się robić na szaro..