Siatka powlekana czy ocynkowana?

Jeżeli w przyszłości planują Państwo wykonać ogrodzenie z siatki ten artykuł może być dla Państwa przydatny.Postaram się w nim zamieścić swoje spostrzeżenia odnośnie tego zagadnienia, poparte swoim doświadczeniem i rozmowami z klientami

Jaka siatka najlepsza…

Do wyboru mamy różne opcje siatki na ogrodzenie w tym artykule skupmy się na siatce ślimakowej. Ta z kolei dzieli się na ocynkowaną , ocynkowaną i zarazem powlekaną tworzywem, spotkać też można jeszcze , chociaż rzadko z drutu nieocynkowanego ale za to powlekaną tworzywem. Która jest najlepsza ?. Odpowiedz nie jest z góry jednoznaczna, ale już na wstępie odrzućmy tą z drutu nieocynkowanego której nikomu nie poleciłbym kupować, po prostu nie powisi za długo na naszym płocie.

Zostały wobec tego dwie.Którą wybrać. Ja wybrałbym ocynk+ powleczenie z tworzywa. Dlaczego , bo ta siatka będzie na pewno dłużej wisieć na naszym płocie w stanie najbardzej przypominający ten z dnia zakupu.Oczywiście kupując siatkę ocynkowaną ze względu na to,że jest ona bez otuliny kupimy ją taniej od tej powlekanej, wobec czego możemy sobie pozwolić na grubszą grubość drutu. Przez to ogrodzenie będzie bardziej sztywne i odporne na odkształcenia np. przez kogoś kto zechce sobie przejść przez naszą działkę na skróty. Jednak grubszy drut nie zrekompensuje nam gorszej powłoki antykorozyjnej. Sam ocynk utleni się i pojawi się korozja.Kiedy to nastąpi.. nie wiem, wszystko zależy od producenta drutu i jakości jego wyrobów. Widziałem siatki ocynkowane, które po 2 latach korodowały i takie które po 8 latach wyglądały zdrowo bez żadnej ingerencji.Nie bez znaczenia jest też otaczające nas środowisko, miasto , przedmieścia czy wieś charakteryzują się odmienną agresywnością dla wyrobów ze stali. Ktoś powie, ja sobie o taką siatkę zadbam i będę ją malował.. zgoda na pewno to przedłuży jej żywot, ale jakim kosztem. Malowanie siatki ślimakowej to żmudna i pracochłonna robota której chyba nikt nie lubi .Nie będę już pisał o zaciekach, kapiącej farbie, upapranym murku, zaroślach które rozrosły się jak w ogrodzie botanicznym itp.Nająć kogoś do malowania się nie opłaca, korzystniej wymienić siatkę na nową i mieć znowu spokój na kilkanaście lat.Chyba ,że ma się sporo wolnego czasu np. będąc na emeryturze… Wobec powyższego najlepsze są siatki wykonane z drutu ocynkowanego i powleczone tworzywem.Mam tu na myśli siatki zrobione z dobrej jakości drutu i tworzywa mrozoodpornego z dodatkiem środka anty-UV.Bo nikt nie chce mieć ogrodzenia spękanego po pierwszych mrozach i spłowiałego po tygodniu letniego słoneczka. Takie bowiem problemy mieli właściciele siatek sprzed lat, kiedy te produkty pojawiały się w sprzedaży.

Jak widać wybór siatki może być kłopotliwy.

Reasumując ja wybieram siatkę ocynkowaną i powlekaną, ale zwracam jeszcze uwagę na grubość drutu wewnątrz , oraz wielkość oczka siatki.

Typowe grubości siatek powlekanych to:

  • 2 mm średnica drutu ocynkowanego po powleczeniu, około 3,2 mm
  • 2,5 mmm średnica drutu ocynkowanego po powleczeniu, około 3,8 mm
  • 2,8 mm średnica drutu ocynkowanego po powleczeniu, około 4 mm
  • 3 mm średnica drutu ocynkowanego po powleczeniu, około 4,2 mm

Natomiast typowe grubości siatek ocynkowanych to:

  • 2,5 mm średnicy drutu ocynkowanego
  • 2,8 mm średnicy drutu ocynkowanego
  • 3 mm średnicy drutu ocynkowanego
  • 3,5 mm średnicy drutu ocynkowanego
  • 4 mm średnicy drutu ocynkowanego

Oczywiście spotkać jeszcze można inne pośrednie lub mniejsze grubości drutu, jednak nie polecam siatek powlekanych o grubości drutu poniżej 2mm oraz siatek ocynkowanych o grubości drutu poniżej 2,8mm Szkoda na nie pieniędzy, lecz właśnie takie wyroby na siłę wciskają nam markety budowlane w tzw. promocjach. Grubość samej otuliny nie ma znaczącego wpływu na sztywność siatki, jej głównym zadaniem jest ochrona przed korozją jak i zapewnienie trwałego koloru siatki.

Wielkość oczka , jest ważnym parametrem danego wyrobu, ale według mnie zaraz po grubości drutu. Zasada jest prosta, im mniejsze oko tym siatka jest sztywniejsza po rozciągnięciu. Typowe oczka to: 50mm, 55mm, 60 mm, 65 mm. Można też znależć siatki o oczkach poniżej 50 mm jak i powyżej 65 mm lecz są mało popularne i można je pominąć w naszych rozważaniach.Dobrze by było aby nasza siatka była zarówno z grubego drutu i o małym oczku. Jednak większość producentów siatki ma zasadę : małe oko – cieńszy drut i na odwrót.Jest to spowodowane ograniczeniami produkcyjnymi i ceną danej siatki.Po prostu automaty nie dają sobie rady z grubym drutem kręcąc siatkę na małym ślimaku.Powstają uszkodzenia otuliny i siatka taka nie nadaje sie do sprzedaży.Optymalnym okiem pod względem ceny i średnicy drutu jest oko 60mm, i takie wykonuje większość producentów.Dla większych średnic ( powiedzmy ,że to te ostatnie grubości podane powyżej ) można zastosować większe oczko np 65 mm.

Co Państwo kupią …?

Jak siatka będzie u Państwa , nie wiem. Oby to był dobry produkt za niską cenę – choć trzeba przyznać ,że ciężko znależć takie okazje ,ale nie jest to niemożliwe. Trzeba tylko dobrze poszukać.Mam nadzieję,że chociaż część informacji z tego artykułu była dla Państwa przydatna. Na koniec tyko kilka uwag, z życia klientów :

  • Robisz kojec dla psa np. owczarka niemieckiego albo jeszcze większego pupila? Kup najgrubsza siatkę, w przeciwnym razie może trzeba będzie wymienić ją na nową. Jeżeli zwierzak zorientuje się, że zębami rozrywa oczka siatki. To chwila i już jest na wolności.
  • Robisz samą siatkę na słupkach, bez murka i kosisz trawę tzw. kosą spalinową zaraz przy siatce. Lepiej załóż siatkę ocynkowaną bez otuliny. Nie poprzecinasz tworzywa podczas koszenia.