Panele ogrodzeniowe

Jeżeli w przyszłości planują Państwo wykonać ogrodzenie panelowe ten artykuł może być dla Państwa przydatny. Wybierzcie produkt który pozwoli cieszyć się z inwestycji długie lata.

Jakie panele ogrodzeniowe najlepsze…

Panele ogrodzeniowe pokazały się na naszym rodzimym rynku około 2002 r. Początkowo produkowały je tylko kilka firm, dziś z biegiem czasu producentów jest co najmniej kilkadziesiąt. Większa konkurencja sprawiła ,że ceny gotowego wyrobu poszybowały na dół. Czasami jednak producenci aby sprzedać towar i na nim zarobić wprowadzają uproszczenia w produkcji. Panel wygląda niby  tak samo, ale dla wprawnego oka jest jednak inny od pierwowzoru. W tym artykule dowiedzą się Państwo jak w gąszczu ofert, wyłapać te godne uwagi.

Panele ogrodzeniowe to głownie alternatywa dla ogrodzeń z siatki ślimakowej , cena mb ogrodzenia panelowego jest jest średnio wyższa od zwykłej siatki o 50%. Ale i tak jest jednym z najtańszych systemów ogrodzeniowych na rynku.Panele produkowane są w różnych wysokościach przez co można je zastosować praktycznie wszędzie, od ogródka działkowego po fabryki . Pomimo tego ,że zostały stworzone z myślą o terenach przemysłowych, duża grupa odbiorców indywidualnch ogradza nimi swoje prywatne posesje – zwłaszcze te wybudowane w duchu nowczesności.Chociaż można zauważyć lekkie ogrodzenie panelowe połączone z ciężką i masywną bramą kutą wypełniona kwiatkami i liśćmi. Oaobiście mnie to razi ale o gustach przecież się nie dyskutuje.

Typowe wysokości paneli ogrodzeniowych + – 5 cm w zależności od producenta obrazuje tabelka poniżej. Dane w niej umieszczone stały się standardem który wytwórcy zaczeli modyfikować szukając niższej ceny.

Wysokość panelaIlość przetłoczeńŚrednica drutuRozmiar oczka
1000mm24/5 mm50x200
1200mm3
1500mm3
1700mm3/4
2000mm4

 Manipulacja szerokością oczka..

To jeden z najbardziej popularnych sposobów obniżenia ceny panela. Usuwamy kilka lub kilkanaście pionowych drutów i nasze standarowe oczko ma teraz nawet 70×200 mm. Taka kastracja materiałowa nie służy sztywności panela i znacznie ją obniża.Mamy za to lepszą cenę. Piszę o tym ,aby mieć świadomość tego co się kupuje. Jeżeli chcemy zaoszczędzić  kilka złotych róbmy to świadomie.

Manipulacja średnicą drutu…sposób 1

  Drugim sposobem na produkcję paneli light i super light jest zmnijszanie grubości drutu. Znaleść więc możemy panele z drutu 3,8 mm lub nawet  3,5 mm z jednoczesnym poszerzeniem oczka !. Taki wyrób panelopodobny o wytrzymałości niewiele większej od salonowej firanki , nie nadaje się do budowy trwałego ogrodzenia. Zwracajcie Państwo uwagę co kupujecie, pozakupowa euforia wywołana oszczędnosciami szybko minie i co wtedy?

Manipulacja średnicą drutu…sposób 2, mniej wyrafinowany

Z średnicą drutu jest związana jeszcze jedna sztuczka, otóż w jakim momencie produkcji zmierzymy średnicę drutu z którego dany panel jest wykonany.Część producentów robi pomiar na gołym drucie który przyjechał do nich wprost z huty,druga część po cynkowaniu ogniowym , a trzecia po cynkowniu i malowaniu proszkowym. Skutek jest taki ,że mamy 3 panele wykonane z takiego samego drutu , a niektórzy piszą ,ze ich panel jest z drutu o średnicy np. 4,5 mm . Taka informacja sugeruje,że mamy do czynienia  z wyrobami lepszymi i gorszymi, choć tak naprawdę są takie same.

Akcesoria montażowe , istotna rzecz.

O Ile kupując panele część klientów stara się jeszcze mieć nad wszystkim kontrolę to na akcesoria montażowe nie zwracają już uwagi. Typowe obejmy panelowe wykonane są z blachy od 1,5 do 2 mm. Ta blacha z kolei jest albo ocynkowana galwanicznie , ocynkowana ogniowo,  ocynkowana galwanicznie i pomalowana proszkowo. Wybierajmy jak możemy te drugie i trzecie. Sam ocynk galwaniczny to za słabe zabezpiecznie antykorozyjne, oszczędność 1 zł na obejmie skutkuje rdzą po 5 latach a nie po 15 latach. Drugim ważnym szczegółem jest jakość śrub w obejmach lub innych elementach złącznych. Te najtańsze pokryte są z ocynkiem galwanicznym ,  najdroższe zaś wykonane są z z popularnie nazywanej nierdzewki.

Szanujący się producenci w standardzie mają wszystkie elementy złączne nierdzewne. Ich oferta na pierwszy rzut oka wydaje się droga, ale pod dogłębnym zbadaniu może być zupełnie na odwrót. Niestety w dobie powszechnego konsumpcjonizmu i kultu pieniądza raczej nikt nie robi niespodzianek bliżniemu. To potwierdza regułę ,że tańszy produkt w 90% jest gorszy od tego droższego. Pamiętajmy o tym .